XMC7100-F100K2112AA
Part number:
XMC7100-F100K2112AA
CLASSIFICATION:
describe:
INDUSTRIAL MCUS
package:
Tray
  • Package / Case
    100-LQFP Exposed Pad
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    100MHz, 250MHz
  • Program Memory Size
    2.112M x 8
  • RAM Size
    384K x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Oscillator Type
    External, Internal
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    128K x 8
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
  • Data Converters
    A/D 37x12b SAR
  • Core Size
    32-Bit Dual-Core
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V ~ 5.5V