XC6810A41C0R-G
Part number:
XC6810A41C0R-G
CLASSIFICATION:
describe:
MULTI-FUNCTION MICRO BATTERY CHA
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    12-XFBGA, WLBGA
  • Number of Cells
    1
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Supplier Device Package
    12-WLP (1.17x1.57)
  • Charge Current - Max
    25mA
  • Programmable Features
    Current, Timer, Voltage
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit
  • Voltage - Supply (Max)
    28V
  • Battery Pack Voltage
    4.1V