UCC28C56HQDRQ1
Part number:
UCC28C56HQDRQ1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
AUTOMOTIVE, 30-V, LOW-POWER CURR
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
None
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Function
    Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Topology
    Boost, Buck, Flyback, Forward, SEPIC
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    15.5V ~ 28V
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Control Features
    Current Limit, Dead Time Control, Frequency Control, Ramp, Soft Start
  • Output Phases
    1
  • Duty Cycle (Max)
    100%