TS5204CX33
Part number:
TS5204CX33
CLASSIFICATION:
describe:
80MA 3.3V ULTRA LOW DROPOUT VOLT
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    80mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-23
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Control Features
    Current Limit
  • PSRR
    65dB (100Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 80mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Supply (Max)
    3.1 mA