TL5001AMJGB
Part number:
TL5001AMJGB
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PWM CONTROLLER WITH WIDE INPUT R
  • Package / Case
    8-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Function
    Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Frequency - Switching
    20kHz ~ 500kHz
  • Topology
    Boost, Buck, Flyback
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V ~ 40V
  • Supplier Device Package
    8-CDIP
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Control Features
    Dead Time Control, Frequency Control, Ramp, Soft Start
  • Output Phases
    1
  • Duty Cycle (Max)
    100%