TC1072-2.8VCH713
Part number:
TC1072-2.8VCH713
CLASSIFICATION:
describe:
50MA LDO WITH SHUTDOWN & /ERROR
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    50mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-23-6
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    64dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.12V @ 50mA