SN74LVC2G32DCU3
Part number:
SN74LVC2G32DCU3
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC GATE OR 2CH 2-INP 8VSSOP
  • Package / Case
    8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Logic Type
    OR Gate
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Voltage - Supply
    1.65V ~ 5.5V
  • Current - Output High, Low
    32mA, 32mA
  • Number of Inputs
    2
  • Supplier Device Package
    8-VSSOP
  • Input Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Input Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.2ns @ 5V, 50pF