SN74LS240DB
Part number:
SN74LS240DB
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PROTOTYPE
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Output Type
    3-State
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Elements
    2
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)
  • Voltage - Supply
    4.75V ~ 5.25V
  • Number of Bits per Element
    4
  • Current - Output High, Low
    15mA, 24mA