RP130N151B-TR-YE
Part number:
RP130N151B-TR-YE
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
RP130N - Low Noise 150mA LDO Reg
package:
ROHS status:
None
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    58 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    80dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.84V @ 150mA