R1524K025B-TR
Part number:
R1524K025B-TR
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
R1524K - Low Supply Current 36V
package:
ROHS status:
None
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    200mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    6.5 µA
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    DFN(PLP)1820-6
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Control Features
    Enable
  • Voltage Dropout (Max)
    2.2V @ 200mA