R1501S055B-E2-FE
Part number:
R1501S055B-E2-FE
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
R1501S - 24V Input 1A Voltage Re
package:
ROHS status:
None
  • Package / Case
    6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    1A
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    160 µA
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    6-HSOP-J
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.9V @ 1A