PIC18F24Q71-I/SP
Part number:
PIC18F24Q71-I/SP
CLASSIFICATION:
describe:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP
  • Package / Case
    28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Speed
    64MHz
  • Program Memory Size
    16KB (16K x 8)
  • RAM Size
    1K x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Oscillator Type
    External, Internal
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    PIC
  • Data Converters
    A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
  • Core Size
    8-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 5.5V