NCA9555BY-Q100HP
Part number:
NCA9555BY-Q100HP
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
I2C
package:
Tape & Reel (TR)
specifications
  • Features
    POR
  • Package / Case
    24-WFQFN Exposed Pad
  • Output Type
    Push-Pull
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Interface
    I2C, SMBus
  • Number of I/O
    16
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Voltage - Supply
    1.65V ~ 5.5V
  • Clock Frequency
    400 kHz
  • Interrupt Output
    Yes
  • Supplier Device Package
    24-HWQFN (4x4)
  • Current - Output Source/Sink
    10mA, 25mA