MCP8022-5015H/NHXVAO
Part number:
MCP8022-5015H/NHXVAO
CLASSIFICATION:
describe:
3-PHASE BRUSHLESS DC MOTOR GATE
  • Package / Case
    40-VFQFN Exposed Pad
  • Mounting Type
    Surface Mount, Wettable Flank
  • Function
    Controller - Speed
  • Current - Output
    500mA
  • Interface
    Analog, PWM
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TA)
  • Output Configuration
    Pre-Driver - Half Bridge (3)
  • Voltage - Supply
    4V ~ 40V
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    NMOS
  • Voltage - Load
    6.25V ~ 29V