MCP25020-E/P
Part number:
MCP25020-E/P
CLASSIFICATION:
describe:
IC XPNDR 25MHZ CAN V2.0B 14DIP
specifications
  • Features
    EEPROM, POR, PWM
  • Package / Case
    14-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Output Type
    Push-Pull
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Interface
    CAN V2.0b
  • Number of I/O
    8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Clock Frequency
    25 MHz
  • Interrupt Output
    No
  • Supplier Device Package
    14-PDIP
  • Current - Output Source/Sink
    25mA