MCP1804T-J002I/DB
Part number:
MCP1804T-J002I/DB
CLASSIFICATION:
describe:
150MA LDO, VIN 28V MAX, VOUT =18
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    125 µA
  • Voltage - Input (Max)
    28V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    18V
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.85V @ 100mA