MAX6033BAUT25
Part number:
MAX6033BAUT25
CLASSIFICATION:
describe:
Three Terminal Voltage Reference
package:
ROHS status:
None
specifications
  • Tolerance
    ±0.2%
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Temperature Coefficient
    15ppm/°C
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Voltage - Input
    2.7V ~ 12.6V
  • Reference Type
    Series
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Current - Supply
    85µA
  • Supplier Device Package
    SOT-23-6
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    16µVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    12µVrms
  • Current - Output
    15 mA