LPC11U36FBD64/401,
Part number:
LPC11U36FBD64/401,
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
LPC11U36 - Cortex-M0+/M0 RISC Mi
package:
ROHS status:
None
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    50MHz
  • Program Memory Size
    96KB (96K x 8)
  • RAM Size
    10K x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Oscillator Type
    Internal
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Data Converters
    A/D 8x10b SAR
  • Core Size
    32-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 3.6V