LP5907SNX-1.825
Part number:
LP5907SNX-1.825
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PROTOTYPE
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    250mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    25 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    4-X2SON (1x1)
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.825V
  • Control Features
    Enable
  • Grade
    Automotive
  • PSRR
    90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 250mA