LP3985IM5X-2.5/E7002285
Part number:
LP3985IM5X-2.5/E7002285
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PROTOTYPE
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    550mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 150mA