LP2985IM5X-3.3/S5001421
Part number:
LP2985IM5X-3.3/S5001421
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    125 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • PSRR
    78dB ~ 45dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 150mA