LP2985AIM5X-3.3/E7002217
Part number:
LP2985AIM5X-3.3/E7002217
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    95 µA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.575V @ 150mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA