LP2951ACMX-3.3/E7002569
Part number:
LP2951ACMX-3.3/E7002569
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PROTOTYPE
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    100mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    140 µA
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Voltage - Output (Max)
    30V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.235V (3.3V)
  • Control Features
    Enable, Error Flag
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Supply (Max)
    14 mA