LMR36502F3RPER
Part number:
LMR36502F3RPER
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK ADJ/1V 150MA 9VQFN
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    9-VFQFN
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Outputs
    1
  • Function
    Step-Down
  • Current - Output
    150mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Frequency - Switching
    200kHz ~ 2.2MHz
  • Voltage - Input (Max)
    65V
  • Topology
    Buck
  • Supplier Device Package
    9-VQFN-HR (2x2)
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Voltage - Output (Max)
    16V
  • Voltage - Input (Min)
    3.6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V (3.3V)