LM4040CEM3X-2.5/NOPB
Part number:
LM4040CEM3X-2.5/NOPB
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
package:
ROHS status:
None
specifications
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Reference Type
    Shunt
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35µVrms
  • Grade
    Automotive
  • Current - Cathode
    68 µA
  • Current - Output
    15 mA