LM2675MX-3.3/NAK2
Part number:
LM2675MX-3.3/NAK2
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Outputs
    1
  • Function
    Step-Down
  • Current - Output
    1A
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Topology
    Buck
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V