LM185H-1.2/883
Part number:
LM185H-1.2/883
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
MICROPOWER VOLTAGE REFERENCE DIO
specifications
  • Tolerance
    ±1%
  • Package / Case
    TO-46-2 Metal Can
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Reference Type
    Shunt
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C (TA)
  • Supplier Device Package
    TO-2
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Current - Cathode
    10 µA
  • Current - Output
    20 mA