KTB1100EYAA-TE
Part number:
KTB1100EYAA-TE
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG FLYBACK ADJ 1.5A 16SOIC
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Output Type
    Adjustable
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Outputs
    1
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Current - Output
    1.5A
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Frequency - Switching
    100kHz ~ 1MHz
  • Voltage - Input (Max)
    100V
  • Topology
    Flyback
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Voltage - Output (Max)
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V