CY8C27243-24SXI
Part number:
CY8C27243-24SXI
CLASSIFICATION:
describe:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Speed
    24MHz
  • Program Memory Size
    16KB (16K x 8)
  • RAM Size
    256 x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Data Converters
    A/D 4x14b; D/A 4x9b
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V ~ 5.25V