CY8C21234B-24SXI
Part number:
CY8C21234B-24SXI
CLASSIFICATION:
describe:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    24MHz
  • Program Memory Size
    8KB (8K x 8)
  • RAM Size
    512 x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Oscillator Type
    Internal
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Data Converters
    A/D 28x8b
  • Core Size
    8-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V ~ 5.25V