CD54HCT109F3A
Part number:
CD54HCT109F3A
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
HIGH SPEED CMOS LOGIC DUAL POSIT
  • Package / Case
    16-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Output Type
    Complementary
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Elements
    2
  • Function
    Set(Preset) and Reset
  • Type
    JK Type
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C (TA)
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    4 µA
  • Current - Output High, Low
    5.2mA, 5.2mA
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Clock Frequency
    54 MHz
  • Input Capacitance
    10 pF
  • Supplier Device Package
    16-CDIP
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    40ns @ 4.5V, 50pF