BD33GA3VEFJ-ME2
Part number:
BD33GA3VEFJ-ME2
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
300MA 3.3V, FIXED OUTPUT, HIGH-A
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    300mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.2 mA
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    8-HTSOP-J
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Grade
    Automotive
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 300mA