BD25HA5VEFJ-ME2
Part number:
BD25HA5VEFJ-ME2
describe:
500MA 2.5V, FIXED OUTPUT, HIGH-A
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Current - Output
    500mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.2 mA
  • Voltage - Input (Max)
    8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 500mA