AS78L12R-E1
Part number:
AS78L12R-E1
CLASSIFICATION:
describe:
IC CHIP
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    100mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    6 mA
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    SOT-89-3
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • PSRR
    42dB (120Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.8V @ 100mA