AP7366EA-10SN-7
Part number:
AP7366EA-10SN-7
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 1V 600MA 6DFN
package:
Tape & Reel (TR)
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Output Type
    Fixed
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Current - Output
    600mA
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Quiescent (Iq)
    80 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Number of Regulators
    1
  • Supplier Device Package
    U-DFN2020-6
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Control Features
    Enable
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.85V @ 600mA