8401202RA
Part number:
8401202RA
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC D-TYPE TRANSP SGL 8:8 20CDIP
  • Package / Case
    20-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Output Type
    Tri-State, Inverted
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Circuit
    8:8
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Independent Circuits
    1
  • Current - Output High, Low
    1mA, 12mA